An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 5cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 45cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jul 2, 2017

The work is =2.74J

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N

Radius of axle r=0.05m

Radius of wheel R=0.45m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.45=8g0.05

F=8g0.050.45=8.71N

The force is F=8.71N

The distance is d=2πr=2π0.05=0.1πm

The work is

W=Fd=8.710.1π=2.74J