An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 9 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 18 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 12, 2017

The force is =39.2N

Explanation:

enter image source here

The load =8gN

Radius of axle r=9m

Radius of wheel R=18m

Taking moments about the center of the axle

F*18=8g*9

F=(8g*9)/18=4g=39.2N