At what height above the Earth’s surface would the Earth’s gravitational field strength be equal to 7.5 N/kg?

Answer given: 915.8 km

2 Answers
Dec 18, 2016

This occurs at a distance of 7.3×106 m from the centre of the Earth (which is 900 km from the surface).

Explanation:

Are we okay to start from the field equation for the Earth's gravitational field?

g=GMr2 where M is the mass of the Earth.

What you do now, is change the subject of this equation so it solves for r:

r=GMg

Plug in the numbers, and you have it!

r=(6.67×1011)(5.98×1024)7.5

= 7.3×106 m

(By the way, since this value is from the centre of the Earth, and the radius of the Earth is 6.4×106 m, we are looking at a point only 900 000 m (900 km) above the surface of the Earth.)

Dec 18, 2016

See below.

Explanation:

Given

G=6.6731011
Mearth=5.981024
Rearth=6.38106 All in SI units.

We need the value of r such that

GMearth(Rearth+r)2=7.5

Solving for r we get

r=914.2 Km