Calculate the heat required to raise the temperature of 0.75 kg of water from 5˚C to 90.˚C?

1 Answer
Jan 28, 2017

This will require 266.9 kJ of heat energy.

Explanation:

To calculate the energy required to raise the temperature of any given substance, here's what you require:

The mass of the material, m

The temperature change that occurs, DeltaT

The specific heat capacity of the material, c (which you can look up). This is the amount of heat required to raise 1 gram of that substance by 1°C.

Here is a source of values of c for different substances:

http://www2.ucdsb.on.ca/tiss/stretton/Database/Specific_Heat_Capacity_Table.html

Once you have all that, this is the equation:

Q= mxx c xxDeltaT

(Q is usually used to symbolize that heat required in a case like this.)

For water, the value of c is 4.186 J/(g°C)

So, Q=750 xx 4.186xx85=266 858 J=266.858 kJ