Celia has $20 to spend at the grocery store. She needs milk, bread, and fruit. If milk cost $3 and bread costs at least $2, how much can she spend on fruit?

1 Answer
Apr 20, 2017

Celia can spend 15 dollars on fruit.

Explanation:

Let's break down this problem into simpler parts. She has 20 dollars and she needs to buy milk, bread, and fruit. So our equation looks like:

m+b+f=20

where m=milk, b=bread, and f=fruit.

We know m=3 and b=2. Plug those into our equations:

3+2+f=20

Now, we need to find out how much money she has left on fruit. We need to solve for f.

First, let's add 3 to 2 on the left side:

5+f=20

Now we can subtract 5 from both sides:

5+f5=205

Simplify both sides:

f=15

So Celia can spend 15 dollars on fruit.