Claire bought three bars of soap and five sponges for $2.31. Steve bought five bars of soap and three sponges for $3.05. How do you find the cost of each item?

1 Answer
Jan 12, 2017

A bar of soap costs 52¢, or $0.52
A sponge costs 15¢, or $0.15

Explanation:

This question involves setting up a system of equations. If you are not familiar with systems of equations, I'd suggest you watch this video before proceeding.

Now, to set up a system, we need variables. Let's call the price of one soap bar x, and the price of one sponge y. With this information, we can construct the following:

Claire:
3 soaps and 5 sponges for $2.31 => 3x + 5y = 231

Steve:
5 soaps and 3 sponges for $3.05 => 5x + 3y = 305

Note: I have converted dollars to cents, simply to keep everything in whole numbers. We'll convert back to dollars in the end.

Now we have a system. Notice, however, that nothing cancels by simply adding or subtracting equations. The common step is to manipulate one equation so that things will cancel, but doing this here will lead to a lot of messy fractions. Hence, we will manipulate both equations. We will multiply Claire's equation by 5, and Steve's equation by 3. This gives us:

15x + 25y = 1155
15x + 9y = 915

Now, notice that we have a 15x in both equations. This means that if we subtract one equation from another, the x's will cancel each other out completely, leaving us with one variable - y - to solve for. As shown:

(15x + 25y = 1155) - (15x + 9y = 915)

=> 16y = 240

Now, to solve for y. Dividing both sides by 16 give us:

y = 240/16 = 15

Now that we know what y is, we can plug it into any of our two initial equations, and solve for x. I will chose Claire's equation (the first one):

3x + 5(15) = 231
=> 3x = 156
=> x = 52

Now we have x and y, let's go back to what they actually mean in the context of this problem:

A bar of soap (x) costs 52¢, or $0.52
A sponge (y) costs 15¢, or $0.15

Hope that helped :)