Find the molecular and empirical formula from the given information below?

2 Answers
May 24, 2017

Empirical formula of sorbitol: C_(3)H_(7)O_(3)C3H7O3

Molecular formula of sorbitol C_(6)H_(14)O_(6)C6H14O6

Explanation:

color(blue)("Step 1: Assume 100 g sample to find mass of each element")Step 1: Assume 100 g sample to find mass of each element

"C" = 39.56" g"C=39.56 g
"H" = 7.74" g"H=7.74 g
"O" = 52.70" g"O=52.70 g

color(white)(aaaa)aaaa

color(blue)("Step 2: Find number of moles from the mass of each element.")Step 2: Find number of moles from the mass of each element. Use the periodic table to find molar masses of each element

"C" = (39.56 cancel"g")/1 *(1" mol")/(12 cancel"g") = 3.29" mol"

"H" = (7.74 cancel"g")/1 *(1" mol")/(1.00 cancel"g") = 7.74" mol"

"O" = (52.70 cancel"g")/1 *(1" mol")/(16 cancel"g") = 3.29" mol"

color(white)(aaaa)

color(blue)("Step 3: Divide all the mole numbers by the smallest mole value of them all")

"C" = (3.29cancel"mol")/(3.29 cancel"mol") = 1.00

"H" = (7.74cancel"mol")/(3.29 cancel"mol") = 2.35

"O" = (3.29 cancel"mol")/(3.29 cancel"mol") = 1.00

color(white)(aaaa)

color(blue)("Step 4: Multiply the numbers by a factor which will give out a whole number ratio.")

"C" = 1.00 * (3) -> 3

"H" = 2.35 * (3) -> 7.05~~7

"O" = 1.00 * (3) -> 3

color(white)(aaaa)

color(blue)("Step 5: Combine elements and attach corresponding mole values."
color(white)(---)color(blue)("Then, find empirical formula mass using the periodic table"

color(white)(----)stackrel"empirical formula"||ul(C_(3)H_(7)O_(3))|| -> stackrel"empirical formula mass"||ul((91" g")/"mol" )||

color(white)(aaaa)

color(blue)("Step 6: Divide given molecular formula mass by empirical formula mass")
color(white)(---)color(blue)("to get a factor.")

color(white)(aaaaaaaaa)("Molecular formula mass")/("Empirical formula mass") ->[(182 cancel"g")/(cancel"mol")]/[(91 cancel"g")/(cancel"mol")]= 2

color(white)(aaaa)

color(blue)("Step 7: Take this factor and multiply it to the empirical formula")
color(white)(---)color(blue)"to get the molecular formula of sorbitol"

color(white)(-----)stackrel"empirical formula"||ul(C_(3)H_(7)O_(3))||xx2 -> stackrel"molecular formula"||ul(color(orange)(C_(6)H_(14)O_(6)))||

May 25, 2017

"C"_3"H"_7"O"_3

"C"_6"H"_14"O"_6

Explanation:

Step 1. Assume 100 g of the compound, sorbitol, is present. This is to change the percentage to grams.

"C" -> 39.56" g"
"H" -> 7.74" g"
"O" -> 52.70" g"

Step 2. Convert the masses to moles. We need to use Average Atomic masses of elements.

"C" = 39.56/12.011 = 3.29" mol"

"H" = 7.74/1.0079 = 7.68" mol"

"O" = (52.70)/(15.9994) = 3.29" mol"

Step 3. Divide by the lowest.

"C" = 3.29/3.29 = 1

"H" = 7.68/3.29= 2.33

"O" = 3.29/3.29 = 1

Step 4. Multiply to get smallest whole-number ratio. Key here is 2.33. if you multiply it by 3 we get very close to a whole number

"C" = 1 xx 3 = 3

"H" = 2.33 xx3 = 6.99~~7

"O" = 1 xx 3 =3

Step 5. We get the empirical formula from these whole numbers

"C"_3"H"_7"O"_3

Using average atomic masses we get mass of empirical formula as

3xx12.011+7xx1.0079+3xx15.9994=91.0865
Step 6. Divide the given molecular formula mass by empirical formula mass to get integral multiplying factor.

("Molecular formula mass")/("Empirical formula mass") =182/91.0865approx 2

Step 7. Multiply empirical formula with this integer to get the molecular formula of sorbitol.

("C"_3"H"_7"O"_3)xx2 -> "C"_6"H"_14"O"_6

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.--.-.-.-.-.-.--.-.

boomeria.org