Diana purchased 6 pounds of strawberries and 4 pounds of apples for $18.90. Then she realized that this was not enough and purchased 3 more pounds of each fruit for $10.74. What was the cost per pound for each type of fruit?

1 Answer
May 9, 2017

The strawberries cost $2.29 per pound and the apples cost $1.29 per pound.

Explanation:

Based on the question, we can assume that the cost per pound of each type of fruit is constant, meaning that the cost per pound of strawberries for the 6 pounds of strawberries is the same as the cost per pound of strawberries for the additional 3 pounds Diana bought after realizing she did not buy enough.

To solve this problem, we need to set up our system of equations:
Let t be the cost per pound for strawberries and a be the cost per pound of apples.
For both purchases, we can write the equations in word form:
(pounds of strawberries)(cost per pound of strawberries) + (pounds of apples)(cost per pound of apples) = (total cost of purchase)

For her initial purchase:
6t+4a=18.9
For the second purchase:
3t+3a=10.74

Using this system of equations of two equations and two variables, we can solve for t and a. To use elimination, we first double the second equation:
6t+6a=21.48
Then subtract the first equation from this modified second equation:
6t+6a(6t+4a)=21.4818.9
6t+6a6t4a=2.58
2a=2.58
a=1.29

To find t, we can substitute this value of a into 6t+4a=18.9 and solve for t:
6t+4(1.29)=18.9
6t=18.94(1.29)
6t=13.74
t=2.29

Therefore, the strawberries cost $2.29 per pound and the apples cost $1.29 per pound.