He paid $4.29 for every 3 protein bars he bought. He bought 9 protein bars in all. Which equation can be used to determine b, the total amount Coach Fowler spent on protein bars?

1 Answer
Dec 14, 2016

b = 9/3 xx 4.29

b=12.97

Explanation:

Coach pays $4.29 for 3 bars.

One method would be to divide $4.29 by 3 to find the price of one bar, because then it is possible to find the price of any number of bars.

$4.29 div 3 = $1.43 per bar.

Now you can make an equation:

b = 1.43 xx 9

Another method is to include the division by 3 in the equation :

b = 9/3 xx 4.29

This indicates that for every group of 3 bars, the price is $4.29.

The answer will be: b = $12.87