How do you calculate standard molar enthalpy of formation?

1 Answer
Mar 19, 2014

You use the standard enthalpy of the reaction and the enthalpies of formation of everything else.

For most chemistry problems involving ΔHof, you need the following equation:

ΔHoreaction=ΣΔHof(p)ΣΔHof(r),

where p = products and r = reactants.

EXAMPLE:

The ΔHoreaction for the oxidation of ammonia

4NH₃(g) + 5O₂(g) → 4NO(g) + 6H₂O(g)

is -905.2 kJ. Calculate ΔHof for ammonia. The standard enthalpies of formation are: NO(g) = +90.3 kJ/mol and H₂O(g) = -241.8 kJ/mol.

Solution:

4NH₃(g)+ 5O₂(g) → 4NO(g) + 6H₂O(g)

ΔHoreaction=ΣΔHof(p)ΣΔHof(r)

ΣΔHof(p)=4molNO×+90.3kJ1molNO+6molHO×241.8kJ1molHO = 361.2 kJ – 1450.8 kJ = -1089.6 kJ

ΣΔHof(r)=4molNH×xkJ1molNH+5molO×0kJ1molO = 4x kJ

ΔHoreaction=ΣΔHof(p)ΣΔHof(r); so

-905.2 kJ = -1089.6 kJ – 4x kJ

4x = -184.4

x = -46.1

ΔHof(NH₃) = x kJ/mol = -46.1 kJ/mol