How do you calculate the number of moles of potassium hydroxide that must be dissolved to make the following solution: 500 cm^3cm3 of 1 molmol//dm^3dm3?

1 Answer
Sep 20, 2016

We use the relationship, "Concentration"Concentration == "Moles of solute"/"Volume of solution"Moles of soluteVolume of solution. 0.500*mol0.500mol KOHKOH are required.

Explanation:

We are given that "Concentration"Concentration == 1*mol*dm^-31moldm3, and that the volume of this solution is 500*cm^3500cm3 == 0.500*dm^30.500dm3.

Thus "moles of solute"moles of solute == "concentration "xx" volume"concentration × volume == 1*mol*cancel(dm^-3)xx0.500*cancel(dm^3) = 0.500*mol.

What is the mass of the KOH used here?