How is question C solved?

enter image source here

1 Answer
Jun 19, 2018

The answer is x=2.83h

Explanation:

Question C

The speed is v=d/t

d=vt

First part, d_1=120x

Second part,

d_2=60(3-x)

350=d_1+d_2

350=(120x)+60(3-x)

350=120x+180-60x

60x=350-180=170

x=170/60=2.83h