How many milliliters of water are needed to make a 0.171 M solution that contains 1.00 g of NaCl?

1 Answer
May 14, 2017

100. mL

Explanation:

You will be using the basic molarity equation, but first, we must convert the grams of NaCl to moles:

1.00g NaCl((1 mol NaCl)/(58.44 g NaCl)) = 0.0171 mol NaCl

Now, we'll use the molarity equation

M = (mol solute)/(L soln)

and solve for volume (L):

L soln = (mol solute)/(M)

and plug in known variables to find the volume

L soln = (0.0171 mol)/(0.171(mol)/L) = 0.100 L

Lastly, we'll convert from liters to milliliters:

(0.100 L)(1000 mL)/(1 L) = 100. mL