How many moles of Sr(NO_3)_2Sr(NO3)2 would be used in the preparation of 2.50 L of a 3.5 M solution?

1 Answer
Jan 14, 2018

eta=8.8" mol of " Sr(NO_3)2η=8.8 mol of Sr(NO3)2

Explanation:

The problem can be directly solved using the standard formula

"Molarity"(M)=(("number of moles")(eta))/(("Liter solution")(V)Molarity(M)=(number of moles)(η)(Liter solution)(V), so that

eta=(M)xx(V)η=(M)×(V)

eta=(3.5mol)/cancel(L)xx2.50cancelL

eta=8.8mol