How milliliters of a 9.0 M H_2SO_H2SO solution are needed to make 0.35 L of a 3.5 M solution?

1 Answer
Sep 29, 2016

You will need "140 mL"140 mL of "9.0 M H"_2"SO"_4"9.0 M H2SO4 to make "350 mL"350 mL of a "3.5 M"3.5 M solution.

Explanation:

The unit for molarity (M) is "moles of solute"/"liters of solution"="mol/L"moles of soluteliters of solution=mol/L.

When diluting a solution, the amount of solute remains constant, but the volume of the solution increases.

The formula for the dilution of a solution is given below:

"M"_1"V"_1"=M"_2"V"_2"M1V1=M2V2,

where "M"M is molarity and "V"V is volume of the solution in liters (L).

Known
"M"_1="9.0 M"="9.0 mol/L"M1=9.0 M=9.0 mol/L
"M"_2="3.5 M"="3.5 mol/L"M2=3.5 M=3.5 mol/L
"V"_2="0.35 L"V2=0.35 L

Unknown
"V"_1"V1

Solution
Rearrange the dilution formula to isolate "V"_1"V1. Substitute the known values into the equation and solve.

"V"_1=("M"_2"V"_2)/("M"_1)V1=M2V2M1

"V"_1=(3.5cancel"M"xx"0.35 L")/(9.0cancel"M")="0.14 L" rounded to two significant figures

"V"_1=0.14 cancel"L"xx(1000 "mL")/(1 cancel"L")="140 mL" rounded to two significant figures