How much of an alloy that is 30% copper should be mixed with 600 ounces of an alloy that is 80% copper in order to get an alloy that is 40% copper?

1 Answer
Nov 14, 2016

The amount is =2400 ounces

Explanation:

Let x ouncs be amount of the alloy

And the total =x+600 ounces

Therefore the balance with respect to copper is

x0.3+6000.8=(x+600)0.4

0.3x+480=0.4x+240

0.1x=240

x=2400 ounces