If a baseball player throws a ball at 35.0 m/s what is its maximum range?

1 Answer
Feb 7, 2017

124.87m, rounded to two decimal places.

Explanation:

The maximum horizontal distance traveled by the base ball is the horizontal distance it covers when it returns to its initial height. Let it be (y = 0) as shown below.
![wikimedia.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)
If the ball is thrown making an angle theta with the horizontal with velocity v_0
Using the kinematic equation
s=ut+1/2g t^2,

Noting that acceleration due to gravity g=9.81ms^-2 is opposing the direction of motion. we get for vertical component of velocity
0=v_{0}t\sintheta -\frac {1}{2}g t^{2}
=>0=v_{0}\sintheta -\frac {1}{2}g t

Time t taken to return to ground or to travel distance d is found as
t = (2 v_0 sin ⁡ θ) / g ....(1)

Ignoring air resistance,
Distance d="Horizontal component of velocity"xx"time"
=(v_{0}cos\theta )t .....(2)

Inserting value of t from (1) in (2) we get
d=(v_{0}cos\theta )(2 v_0 sin ⁡ θ) / g
=>d=v_{0}^2/g 2sin theta cos\theta
=>d=v_{0}^2/g sin 2theta
For its maximum range sin 2 theta=1
=>d_max=v_{0}^2/g

Taking Inserting values we get
d_max=(35.0)^2/9.81
=>d_max=124.87m, rounded to two decimal places.