If a pulley system with an ideal mechanical advantage of 2 is used in lifting a 2,000 lb. car, how far would the car move if the effort moved 2 ft.?

1 Answer
Nov 19, 2015

1"ft"1ft

Explanation:

Since work = force x distance and assuming 100% efficiency we can write:

F_lxxD_l=F_exxD_eFl×Dl=Fe×De

:.F_l/F_exxD_l=D_e

Since MA=F_l/F_e=2 we can write:

2xxD_l=D_e=2

:.D_l=2/2=1"ft"