If each pound of beef costs $2.51, how much does 413 pound cost? Round to the nearest cent.

1 Answer
May 8, 2018

$10.92

Explanation:

Using ratio in the format: dcost : weight

cost : weightdd$2.51:1

But we need the 1lb to be 413lb

So multiply everything by 413 giving:

cost : weightdd$2.51:1($2.52×413):(1×413)

dddddddddddddddddddddddd$10.92dd.d:ddd413

The $2.52×413 give an exact value to 2 decimal places
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

There are 100 cents in $1 so rounding to the nearest cent is the second decimal place. Thus the answer is the whole of the calculated value of $10.92