If eggs are $2.00 a dozen and cost $1.00 per pound, how much does an egg weigh?

2 Answers
Feb 18, 2017

I got 1/6 of a pound.

Explanation:

If 12 eggs costs $2.00 this means that one egg costs:
2/12=1/6 of a dollar.
Now 1 pound of eggs will contain:
1/(1/6)=6 eggs each one weighting:
1/6 of a pound.

or:

If 12 eggs costs $2 it means that 6 eggs will cost $1; but this is exactly the price of 1 pound of eggs! So in 1 pound we have 6 eggs each one wighting:
1/6 of a pound

Feb 18, 2017

Each egg weighs 2 2/3" ounces"

Explanation:

Depending on the level of precision the weights of individual eggs will differ.

Assumption: All the eggs are of the same weight.

Let weight be w

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
color(blue)("Considering the method")

color(brown)("You can treat units of measurement the same way you do numbers")
Looking at the units of measurement to give us what we need.

we have ("cost")/("count")" and "("cost")/("weight")

Need to determine ("weight")/("count") = w/1

So we need to turn the second one upside down and then multiply:

Target is: (cancel("cost"))/("count")xx("weight")/(cancel("cost")) = ("weight")/("count")

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

($2)/("1 dozen eggs") xx("1 lb")/($1)

But 1 dozen eggs is 12

color(red)(($2)/("12 eggs")) xxcolor(green)(("1 lb")/($1))

Using the principle as in this example: 2xx4 is the same as
4xx2

color(green)((color(red)($2))/($1)xx(1lb)/(color(red)("12 eggs")))

$/$xx2/1xx1/12xx(lb)/("egg")

Treat $/$ as 1

2/12 (lb)/("egg")

But there are 16 oz in 1 lb

2/12 xx16color(white)(.) (oz)/("egg")

2/(cancel(12)^3) xxcancel(16)^4color(white)(.) (oz)/("egg")

8/3 ("oz")/("egg")

Each egg weighs 2 2/3" ounces"