Into how many mls of water should you pour 100.0 ml of 9.00 M sulfuric acid to get a 3.00 M solution?

1 Answer
Oct 17, 2016

You should pour it into a 200mL volume of water.

Explanation:

I am glad you got the order of addition right. You ALWAYS add acid to water. It is well known that if you spit in acid it spits back.

Anyway, the dilution factor is simply 13.

Concentration = Moles of acidVolume of acid

= 0.100L×9.00molL10.100L+0.200L

= 0.900mol0.300L = 3.00molL1 as required.

And thus we dilute the initial 100mL volume of acid with a volume of 200mL of water.