Mechanics, help?

enter image source here

1 Answer
May 8, 2018

See below

Explanation:

Let's start out by determining the force of weight, force normal and force parallel down the slope:

F_w= 50kg *9.8m/s^2= 490 NFw=50kg9.8ms2=490N

F_n= 50kg*9.8m/s^2*cos(10^@)=482.6 NFn=50kg9.8ms2cos(10)=482.6N

F_p= 50 kg*9.8m/s^2*sin(10^@)=85.1 NFp=50kg9.8ms2sin(10)=85.1N

So we have the force parallel that want to pull the box down the ramp, so we know that the force of static friction must be at least equal to force parallel, to make the object not move:

F_n*u_s >= F_pFnusFp

u_s>=F_p/F_nusFpFn

u_s>="85.1 N"/"482.6 N"us85.1 N482.6 N

u_s>=0.176us0.176

Ok, so this girl is pushing down the box down the ramp, the force parallel will work in her favor, while the force of friction will not so:

F_F= F_n*u_kFF=Fnuk

F_F= 482.6 N*0.19= 91.694 NFF=482.6N0.19=91.694N

F_"net"= 50 N+85.1 N-91.694 N= 43.406 NFnet=50N+85.1N91.694N=43.406N

The work energy conservation theorem states:

W= KE_f-KE_iW=KEfKEi

The initial KE energy is 0 J as the box is not moving so:

(43.406 N)(5 m)= 1/2(50 kg)v^2(43.406N)(5m)=12(50kg)v2

v= 2.95 m/sv=2.95ms

The third part I'm not entirely sure of but, 20^@20 below the horizontal would still mean that the inclination of the ramp, from the bottom of the ramp at the other horizontal is 20^@20

a= F_"net"/ma=Fnetm

F_p= 50 kg*9.8m/s^2*sin(20^@)=167.59 NFp=50kg9.8ms2sin(20)=167.59N

F_n= 50 kg*9.8m/s^2*cos(20^@)=460.45 NFn=50kg9.8ms2cos(20)=460.45N

F_f= 460.45*0.19= 87.486 NFf=460.450.19=87.486N

F_"net"= 167.59 N-87.486 N= 80.104 NFnet=167.59N87.486N=80.104N

a= "80.104 N"/"50 kg"a=80.104 N50 kg

a= 1.6 m/s^2a=1.6ms2