The accepted length of a steel pipe is 5.5 m. How do you calculate the percent error for each of these measurements?

a. 5.2 m
b. 5.5 m
c. 5.7 m
d. 5.1 m

1 Answer
Aug 13, 2017

A. -5.5%
B. 0.0%
C. 3.6%
D. -7.3%

Explanation:

The formula for percent error is:

% error = xmeasuredxtruextrue100%

Our xtrue value is 5.5 m. All we do now is solve for % error by plugging in each result. The result must be two significant figures.

A. % error = 5.2m5.5m5.5m100%=5.5%

A. % error = 5.5m5.5m5.5m100%=0.0%

A. % error = 5.7m5.5m5.5m100%=3.6%

A. % error = 5.1m5.5m5.5m100%=5.5%