What is the boiling point of a solution that contains 3 moles of KBrKBr in 2000 g of water? (K_bKb = 0.512 C/m; molar mass of water = 18 g)?

1 Answer
Apr 20, 2018

"101.536 °C"101.536 °C

Explanation:

When a solute is added in a solvent the boiling of solvent is elevated.

This elevation in boiling point (Delta"T"_b) is given by the formula

Δ"T" = i"K"_b"m"

Where

  • i = Van’t Hoff factor (2 for "KBr")
  • "K"_b = Boiling point constant ("0.512 °C/molal" for water)
  • "m =" Molality of solution= "Moles of solute"/"Mass of solvent (in kg)"

Here solute is glucose & solvent is water.
Boiling point of pure water is "100°C"

("T" - "100°C") = cancel"2" × "0.512°C/molal" × "3.00 mol"/(cancel"2.00" "kg")

"T = 100°C + 1.536°C = 101.536°C"