What volume (mL) of a concentrated solution of sodium hydroxide (6.00 M) must be diluted to 200.0 mL to make a 0.880 M solution of sodum hydroxide?

1 Answer
Oct 18, 2016

Approx. 30.0mL

Explanation:

We require a 200.0mL volume of 0.880molL1 NaOH(aq).

Moles of NaOH=200.0×103L×0.880molL1=0.1760mol.

We have 6.00molL1 NaOH available, and thus 0.1760mol6.00molL1 = 0.0293L of the original solution must be diluted to a 200.0mL volume.