An electric toy car with a mass of 6 kg6kg is powered by a motor with a voltage of 7 V7V and a current supply of 6 A6A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 4 m/s4ms?

1 Answer
Jul 6, 2016

t = 8/7 ~~1.14 sect=871.14sec

Explanation:

We can suggest two solutions.

Energy conservation approach leads to following solution.
The beginning kinetic energy of a toy car is zero. Ending energy is
E = (mV^2)/2 = (6kg*(4m/(sec^2))^2)/2 = 48JE=mV22=6kg(4msec2)22=48J (joules)

This is exactly the amount of work (AA) the electric motor has performed: E=AE=A.

Power of the electric motor, that is its voltage times current (P=U*IP=UI), time (tt) and work (AA) are related as
A = P*tA=Pt

Therefore,
E = P*t = U*I*tE=Pt=UIt
and
t = E/(U*I) = (48J)/(7V*6A) = 48/42=8/7 ~~ 1.14 sect=EUI=48J7V6A=4842=871.14sec

Different approach is related to analyzing the force and distance.
Assume, the time to accelerate from rest (V_0=0V0=0) to V=4m/secV=4msec is t sectsec.
That means, acceleration equals to
a = (V-V_0)/t = 4/t m/(sec^2)a=VV0t=4tmsec2

The distance covered by a toy car equals to
S = V_0+(a*t^2)/2 = 4/t * t^2/2 = 2tS=V0+at22=4tt22=2t (meters)

The force of the electric motor that accelerates a toy car equals to its mass times acceleration (Second Newton's Law)
F = m*a = 6 kg * 4/t m/(sec^2) = 24/t (kg*m)/(sec^2) = 24/t NF=ma=6kg4tmsec2=24tkgmsec2=24tN (newton)

The work performed by a motor equals to force times distance:
A = F*S = 24/t*2t=48JA=FS=24t2t=48J (joules)

The power of the electric motor PP (amount of work it does per unit of time) equals to a product of its voltage by current (amperage):
P = U*I = 7V*6A=42WP=UI=7V6A=42W (watt or joule-per-second)

The work electric motor performs during the time tt equals to its power multiplied by time:
A = P*tA=Pt

Therefore, 48 = 42*t48=42t from which follows
t = 48/42=8/7 ~~ 1.14 sect=4842=871.14sec