An object is at rest at (1 ,2 ,9 ) and constantly accelerates at a rate of 1 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (3 ,1 ,4 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
May 23, 2017

3.31"s"

Explanation:

We're dealing with one-dimensional motion with constant acceleration.

What we can do first is find the displacement s during the time interval from point A to point B by using the three-dimensional distance formula:

s = sqrt((3"m"-1"m")^2 + (1"m"-2"m")^2 + (4"m"-9"m")^2) = 5.48"m"

Let's look at our known quantities:

Since the object is initially at rest, v_(0x) = 0

We'll make the initial position x_0 be 0, and the position x at time t be 5.48"m"

The acceleration is constant at 1"m"/"s"

To find the time duration t of the displacement s, we can use the equation

x = x_0 + v_(0x)t + 1/2a_xt^2

And since the initial velocity and position are both 0, the equation becomes

x = 1/2a_xt^2

Here, the variable x is analogous to the displacement variable s, since they both represent the distance covered. Plugging in the known variables a_x and x, the time t elapsed during the displacement is

5.48"m" = 1/2(1"m"/("s"^2))t^2

t = sqrt((2(5.48"m"/"s"))/(1"m"/("s"^2))) = color(red)(3.31"s"