What is the average speed of an object that is still at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) = 5t+1a(t)=5t+1 from t in [0, 6]t[0,6]?

1 Answer
May 31, 2017

33"m"/"s"33ms

Explanation:

To find the average speed of the object, we have to know both the total distance traveled (Deltax) and the time (6"s", according to the given interval).

We need to integrate this acceleration equation in order to find the position equation. The integral of t^n (n being 1 in this case, the exponent of t in the "5t" quantity) is denoted int t^ndt, and is equal to 1/(n+1)t^(n+1), which in this case is

1/(1+1)t^(1+1) = 1/2t^2

Doing the same for the second quantity (1), we have

1/(0+1)t^(0+1) = 1t^1 = t

Therefore, the first integral of the acceleration equation, which is the velocity equation, is

v_x(t) = v_(0x) + 1/2(5)t^2 + t = 5/2t^2 + t

because the initial velocity and position are assumed to be 0.

Since this is the velocity equation, we need to integrate this again to find the position equation. Following the same procedure as before, our result is

x(t) = x_0 + 1/3(5/2)t^3+1/2t^2 = 5/6t^3 + 1/2t^2

Now that we have our position equation, let's find the position of the particle at the time t = 6"s":

x(6) = 5/6(6)^3+ 1/2(6)^2 = color(red)(198"m"

Since the velocity and position are always increasing here, the average speed is the same as the average velocity, which is given by the equation

v_(av-x) = (Deltax)/(Deltat)

Since our initial position and time are both 0, the average speed of the object over the interval t in [0,6] is

v_(av-x) = (color(red)(198"m"))/(6"s") = color(blue)(33"m"/"s"