A stock solution of hydrochloric acid with 1.25 M, 25 mL was diluted to 75 mL with water. What was the new concentration of this diluted acid?

1 Answer
Jun 21, 2018

0.42 M

Explanation:

To calculate the new concentration, we'll use the dilution formula

M_1V_1 = M_2V_2

M_1 = Concentration of stock solution = 1.25 M
M_2 = Concentration of diluted solution = ?
V_1 = Volume of stock solution = 25 mL
V_2 = Volume of diluted solution = 75 mL

M_1V_1 = M_2V_2
1.25 x 25 = M_2 x 75
M_2 = 0.42 "M"