A ball falling from rest is located 45m below its starting point 3.0s later. Assuming that its acceleration is uniform, what is its value?

I know that the appropriate equation is
∆d = vi∆t + 1/2a∆t^2, but I do not understand why.

1 Answer
Oct 21, 2016

The acceleration is 10 (m /s^2)

Explanation:

Let the acceleration be a
Then we can use the equation s=ut+1/2at^2
u=0 initial velocity, starting frm rest
s=45 m distance
t=3 s time
So 45=0+1/2a*9
Aussuming that the downward direction is positive
9/2a=45
So a=2*45/9=2*5=10 (m /s^2)
This is g