A particle moves according to the equation s=11t2, how do you find its acceleration?

1 Answer
Jan 11, 2017

Assuming s is the position function, recall that acceleration is the second derivative of position. Therefore, take two derivatives in a row to obtain the acceleration.

The first derivative gives you velocity, and the second gives you acceleration.

dsdt=v=2t3

a=d2sdt2=ddt[dsdt]=ddt[2t3]=6t4

What acceleration does the particle have after 3 s have passed? Is it slowing down or speeding up?