How many grams of NaOH is produced from 1.20x102 grams of Na2O? Na2O+H2O2NaOH

1 Answer
Jul 20, 2014

If we begin the problem with 120. grams of Na2O and we are trying to find the mass of NaOH that can be produced, this is a gams to grams stoichiometry problem.

gramsmolsmolsgrams

120.gNa2O x 1molNa2O62.gNa2O x 2molNaOH1molNa2O x 40.gNaOH1molNaOH =

the gfm of Na2O is (2 x 23 + 1 x 16 = 62)
the gfm of NaOH is (1 x 23 + 1 x 16 + 1 x 1 = 40)

The mole ratio from the balanced chemical equation is 2 moles of NaOH for every mole mole of Na2O.

The final calculation is
120 x 2 x 40 / 62 = 154.8387

The final solution comes to 154.gramsNaOH


SMARTERTEACHER YouTube

I hope this was helpful.
SMARTERTEACHER