How much stronger is the gravitational pull of Saturn from the sun?

1 Answer
Jan 29, 2016

F_(Gravity) = 33.6653 * 10^23 (Nm^2)/(kg^2)

Explanation:

We know:

F_(Gravity) = G (Mm)/R^2

Now, we have the value of G. Consider M as mass of Sun. R the distance between Saturn and Sun and m mass of Saturn

So:

G = 6.673 * 10^-11 (Nm^2)/(kg^2)
M = 1.989 * 10^30 kg
m = 5.683 * 10^26 kg
R = 1.433 * 10^11 m

F_(Gravity) = 6.673 * 10^-11 [(1.989 * 10^30 kg ) * (5.683 * 10^26 kg)]/ (1.433 * 10^11)^2

= 6.673 * 10^-11 (11.3035 * 10^56) / (2.0535 * 10^22)

= 6.673 * (11.3035 * 10^23) / 2.0535

= 6.673 * 5.045 * 10^23

F_(Gravity) = 33.6653 * 10^23 (Nm^2)/(kg^2)

This is the force of gravity between Saturn and Sun.