Question #08917

1 Answer
Feb 4, 2017

1
0.31.2041024=3.6121023 H atoms
0.71.2041024=8.4281023 atoms of unknown element

2
3.6121023 H atoms 16.0221023 mol/atoms 1.011 g/mol = 0.606g

So, 57.140.606 = 56.53g

3
8.428102316.0221023=1.3995 mol of unknown element

Molar mass = 56.531.3995=40.3 gmol

With slight error, this is the molar mass of argon on the periodic table (i.e 39.95 g/mol).