A cone has a height of 8 cm and its base has a radius of 6 cm. If the cone is horizontally cut into two segments 4 cm from the base, what would the surface area of the bottom segment be?

1 Answer
Jun 14, 2018

282.74"cm"^2"to the nearest 2 decimal places"enter image source here

Explanation:

tan theta=8/6=1.333333333=53^@7'48''

"top radius"=cot 53^@7'48''=0.75 xx4=3.0cm

Lateral area= F=pi(r_1+r_2)sqrt((r_1-r_2)^2+h^2)

F=pi(6+3)sqrt((6-3)^2+4^2)

F=pi(9)sqrt((9+16)

F=9pisqrt25

F=28.27433388 xx5=141.3716694"cm"^2

S=F+pi(r_1^2+r_2^2)

S=141.3716694+pi(6^2+3^2)

S=141.3716694+pi(36+9)

S=141.3716694+pi(45)

S=141.3716694+141.3716694

S=282.7433388"cm"^2

S="surface area of bottom segment"

=282.74"cm"^2"to the nearest 2 decimal places"