Yosief buys 10 apples for $1. At what price should he sell a dozen apples if he wishes to make a profit of 25%?

1 Answer
May 11, 2016

Yosief should sell the apples at $1.60 per dozen.

Explanation:

Cost of 10 apples = $1 Cost per apple =$0.10

Hence: Cost of a dozen apples =$1.20

Profit=PricecostPrice

In this example:

25%=Price$1.20Price

0.25Price=Price$1.20

Price(10.25)=$1.20
Price=$1.200.75

Price=$1.60